Před třemi lety, 18. 3. 2015 došlo v Hradci Králové k tragické dopravní nehodě, při níž byl na kruhovém objezdu u Šimkových sadů sražen nepozornou řidičkou cyklista. FB pozvánka na vzpomínkovou událost 20.3.2018.

Vzhledem k tomu, že Hradec Králové je považován za město cyklistů, vzbudila tato smrt tehdy značnou pozornost. Bezprostředně po nehodě pak začali hradečtí cyklisté poukazovat na to, že křižovatka, na které k neštěstí došlo, je z pohledu bezpečnosti velice problematická, mnozí cyklisté se jí raději oklikou vyhýbají, a je vlastně až s podivem, že se podobné nehody neopakují častěji. Členové Pracovní skupiny primátora města pro cyklodopravu se pak opakovaně zasazovali o to, aby byl tento kruhový objezd upraven alespoň vodorovným dopravním značením, případně retardéry apod., a to tak, aby neumožňoval průjezd aut bez jejich zpomalení. Současná křižovatka zcela v rozporu z principem kruhového objezdu umožňuje průjezd vozidel bez jakéhokoliv výrazného zpomalení. Pokud by tomu tak nebylo, k tragické srážce by pravděpodobně nedošlo nebo by její následky při nižší rychlosti nebyly takto fatální.

 

Při vzpomínkovém shromáždění konaném o prvním výročí nehody bylo poblíž křižovatky jako připomínka zmařeného cyklistického života nainstalováno bílé kolo a řada lidí dnes křižovatce neřekne jinak než U Bílého kola. Příští týden si událost opět připomeneme, a bude to již potřetí.

 

Přestože se nám nakonec podařilo prosadit zadání projektu na úpravy křižovatky a projekt je již drahnou dobu hotov, jeho realizace se neustále odkládá. Na křižovatce v podstatě denně dochází k nebezpečným situacím, které opět mohou skončit tragicky. Máme jen čekat, až k improvizovanému pomníčku přibude nějaký další?

 

Toto vše bychom si rádi připomněli na veřejném shromáždění, které je svoláno na úterý 20. 3. na 17 hodin a 15 minut. Mnozí z nás by ocenili, pokud by se našel někdo, kdo by se tam k problému veřejně vyjádřil za Hradec Králové, a hlavně se chceme dozvědět, kdy už bude křižovatka konečně bezpečná.